Peking technológiai függetlenségre való törekvése egy többrétű stratégia, amely Kína gazdasági környezetének átalakítására irányul, hogy az olcsó gyártási központból globális technológiai nagyhatalommá váljon. E ambiciózus kezdeményezés Fő Célkitűzései közé tartozik az alapvető technológiákban a hazai tartalom 70%-ra növelése 2025-ig, ezáltal csökkentve a külföldi beszállítóktól való függőséget. Ez az elmozdulás alapvető Kína stratégiájában, hogy túllépjen a hagyományos, alacsony technológiájú gyártási modellen, hangsúlyozva a technológiai fejlődést és a hozzáadott értékű szektorokat.
A szakpolitikai ösztönzők jelentős szerepet játszanak ebben az átalakulásban. A kínai kormány különböző intézkedéseket vezetett be, mint például adókedvezményeket a csúcstechnológiai vállalatoknak és közvetlen állami támogatást a kutatás-fejlesztésre (K+F). Ezek az ösztönzők az Ipari Innovációt hivatottak serkenteni és a vállalkozásokat K+F kiadásaik növelésére ösztönözni. Emellett Kína körülbelül 300 milliárd dollárt fektetett be 2018-ban, és további 1,4 billió dollárt tervez allokálni a COVID után iparpolitikájának támogatására.
Az adókedvezmények és az állami támogatások ösztönzik az innovációt, növelve a K+F kiadásokat Kína csúcstechnológiai szektorában.
Ezen túlmenően, az állami irányítású alapok és támogatások stratégiailag kerülnek elosztásra a külföldi technológiai vállalatokkal való egyesülések támogatására, összhangban a nemzet szélesebb körű gazdasági kiigazításaival, amelyek egy ellenállóbb és önellátóbb technológiai ipar előmozdítását célozzák.
Az ágazati fejlődés figyelemre méltó olyan területeken, mint az elektromos járművek (EV-k) és napelemek, ahol Kína globális vezetővé vált. Azonban kihívások továbbra is fennállnak, különösen a fejlett chip technológia területén, ahol a Globális Verseny továbbra is intenzív. Ezt a versenyhelyzetet súlyosbítják a geopolitikai feszültségek és szankciók, amelyek rávilágítottak Kína technológiai ellátási láncainak sebezhetőségére. Ennek eredményeként Peking felgyorsítja erőfeszítéseit a hazai képességek megerősítésére és a külföldi technológiától való függőség csökkentésére.
Az infrastruktúra fejlődése egy másik pillére Kína technológiai függetlenségi stratégiájának. A K+F központok fejlesztése és az intézményi keretek javítása elengedhetetlen az ország technológiai ambícióinak támogatásához. Ezeket a kezdeményezéseket kiegészíti a digitális infrastruktúrába történő fokozott befektetés, amely jelentős a technológiai fejlődés lendületének fenntartásában és a folyamatos Ipari Innováció támogatásában.
A közelmúltbeli Gazdasági Kiigazítások tükrözik a kormány elkötelezettségét e stratégiai vízió mellett. Li Qiang miniszterelnök 2025-re vonatkozó 4%-os deficitcél bejelentése aláhúzza a fiskális politika fontosságát a jövőbeli technológiai beruházások ösztönzésében és a külföldi tőke vonzásában.
A jelentős, COVID utáni 1,4 billió dolláros befektetés tovább demonstrálja Kína elszántságát, hogy biztosítsa pozícióját mint globális technológiai vezető.
Összegzés
Összefoglalva, Peking fokozott törekvése a technológiai függetlenségre tükrözi azt a stratégiai szándékot, hogy csökkentse a külföldi technológiától való függőséget és megerősítse pozícióját a globális technológiai színtéren. A hazai innováció jelentős támogatásával és egy önellátó technológiai ökoszisztéma kialakításával Kína célja a külső sebezhetőség csökkentése és versenyképességének növelése. Ez a stratégiai irányváltás nemcsak az ország hosszú távú jövőképét hangsúlyozza, hanem a globális technológiai dinamika átalakulását is jelzi, amely potenciális következményekkel jár a nemzetközi kereskedelemre és a geopolitikai kapcsolatokra nézve.
References
- https://en.wikipedia.org/wiki/Made_in_China_2025
- https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2024/754446/EXPO_STU(2024)754446_EN.pdf
- https://www.scmp.com/news/china/article/3301075/two-sessions-2025-li-qiang-unveil-economic-targets-chinas-top-legislature-meets
- https://people.csail.mit.edu/dln/papers/blogs/idib.pdf
- https://www.france24.com/en/live-news/20250302-china-signals-renewed-tech-sector-support-but-concerns-linger