A mesterséges intelligencia összetett területén Elon Musk és Sam Altman kapcsolata az együttműködéstől a szembenállásig fejlődött, tükrözve a terület szélesebb kihívásait. Partnerségük kezdete, amely az OpenAI 2015-ös társalapításához vezetett, egy közös vízióban gyökerezett, hogy az MI-t az emberiség javára hasznosítsák. Altmant kezdetben Musk magabiztossága inspirálta egy SpaceX-túra során, ami miatt úgy vélte, hogy Musk OpenAI-val kapcsolatos víziója inkább a közjót szolgálja, mint a személyes haszonszerzést.
Ez a szövetség azonban rövid életű volt, mivel Musk 2018-ban kilépett az OpenAI igazgatóságából a kormányzással és a prioritásokkal kapcsolatos stratégiai nézeteltérések miatt. Az ezt követő jogi csaták élesen kiemelték a két technológiai vezető között kialakult személyes rivalizálást. Musk 2024-es pere az OpenAI ellen csalást, szerződésszegést és vagyonkezelői kötelezettségszegést állít, középpontban a szervezet profitorientált modellre való áttérésével. Jogi csapata azt állítja, hogy Altman eredetileg beleegyezett az OpenAI eszközeinek a Teslával való egyesítésébe, feltehetően személyes haszonszerzés céljából. E feszültségek ellenére az OpenAI és az Anthropic egyaránt befolyásos szereplőkként ismertek az MI-fejlesztésben, mindegyik külön utat követve a versenyképes környezetben.
Musk pere az OpenAI ellen kiemeli az Altmannal való mélyülő személyes rivalizálást a stratégiai és irányítási viták miatt.
Az OpenAI azonban elutasította ezeket az állításokat, azt állítva, hogy a Musk által javasolt egyesülés inkább saját vállalkozásainak kedvezett volna, mintsem a közérdeknek. Egy szövetségi bíró elutasította Musk előzetes intézkedés iránti kérelmét, de 2025 őszére gyorsított tárgyalást tűztek ki. Az OpenAI profitorientált struktúrává való átalakítása jelentős kérdéseket vetett fel a vállalati etikával és irányítással kapcsolatban. Musk szerint ez a változás ellentmondott az OpenAI alapvető küldetésének és megállapodásainak, és vagyonkezelői kötelezettségszegéssel vádolta a szervezetet, beleértve a jótékonysági alapok profitcélra való felhasználását is.
Az OpenAI a maga részéről azzal érvel, hogy az átszervezés elengedhetetlen volt a hosszú távú életképesség érdekében, miközben megőrizte a nonprofit komponenst. Az elemzők feltételezik, hogy Musk valódi szándéka az MI-technológia irányítása lehet, ezáltal versenyelőnyre téve szert a gyorsan fejlődő piacon. Nyilvánosan a viszályt személyes támadások jellemezték, Musk "Scam Altmannek" és "csalónak" nevezte Altmant, míg Altman bírálta Muskot vélt bizonytalansága miatt.
A közösségi médiában érezhetővé vált a feszültség, amikor Altman visszautasította Musk 97,4 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát, ehelyett azt javasolta, hogy fontolóra kellene vennie a Twitter megvásárlását. Ezek a kölcsönhatások kiemelik a versenydinamikát, ahol Musk kísérlete az OpenAI profitorientált eszközeinek megszerzésére az MI-versenyben lévő versenytársak akadályozásának tekinthető. Az igazgatóság elutasította Musk ajánlatát, hangsúlyozva a küldetéshez való igazodás elkötelezettségét a puszta profitmotívumokkal szemben, ami tükrözi az MI-irányítás és a piaci dominancia szélesebb kérdéseit. Jogi szakértők megjegyezték, hogy az ügy precedenst teremthet a jövőbeli technológiai és MI-vel kapcsol
References
- https://www.latimes.com/entertainment-arts/business/story/2025-03-10/elon-musk-sam-altman-openai-xai
- https://www.youtube.com/watch?v=DfOt_cqXCFI
- https://www.inc.com/ben-sherry/elon-musk-sam-altman-rivalry-explained/91146605
- https://www.thefp.com/p/sam-altman-openai-feud-with-elon
- https://www.axios.com/2025/02/11/elon-musk-sam-altman-openai-bid