Egy jelentős jogi összecsapásban a Meta egy, a francia kiadók szövetsége SNE, szerzői csoport SGDL és az írók szakszervezete, a SNAC által benyújtott perrel néz szembe egy párizsi szellemi tulajdonjogi bíróságon. A per, amelyben olyan nagy kiadók is érintettek, mint a Hachette és az Editis, a francia szerzők műveinek jogosulatlan felhasználásáról szóló vádakra összpontosít a Meta generatív mesterségesintelligencia-modelljeinek képzésében. Ez a jogi lépés aláhúzza a technológiai fejlődés és a szerzői jogi érvényesítés közötti növekvő feszültséget, mivel vizsgálja a mesterséges intelligencia fejlesztésének jogi vonatkozásait a szellemi tulajdonjogokra.
A felperesek azt állítják, hogy a Meta "tömeges" szerzői jogi jogsértéseket követett el, jogvédett könyveket használva fel beleegyezés nélkül MI-kezdeményezéseinek képzési anyagaként. Annak ellenére, hogy megpróbáltak kapcsolatba lépni a Metával a jogsértésekről összegyűjtött bizonyítékokkal, a technológiai óriás állítólag figyelmen kívül hagyta ezeket az aggályokat, ami a jogi eszkaláció kiváltó oka lett. A vita középpontjában az a kérdés áll, hogy a mesterséges intelligencia képzése átalakító használatnak vagy a szerzői joggal védett anyagok megsértésének minősül-e, ami jelentős jogi következményekkel jár a technológiai ágazat számára. Ez a per precedenst teremthet arra, hogy a szerzői jogi törvényt hogyan érvényesítik a mesterséges intelligencia kontextusában, befolyásolva a jövőbeli jogi kereteket és politikákat. Az eset párhuzamot von egy hasonló perrel az Egyesült Államokban, ahol a szerzők állítólag engedély nélküli műveik használatát kifogásolták a mesterséges intelligencia képzésében.
A Metát "tömeges" szerzői jogi jogsértésekkel vádolják a mesterséges intelligencia képzésében jogosulatlan könyvek felhasználása miatt, ami jelentős jogi csatát indított el.
A 2025. március 12-i sajtótájékoztatón benyújtott panasz összhangban van az Egyesült Államokban hasonló jogi lépésekkel, ahol a vállalatokat a metaadatok eltávolításával vádolták a jogsértések eltitkolása érdekében. A párhuzamok a mesterséges intelligenciával kapcsolatos szerzői jogi kihívások szélesebb körű mintázatára utalnak, kiemelve a világos iránymutatások és a szilárd végrehajtási mechanizmusok szükségességét. Ahogy a mesterséges intelligencia technológiák továbbfejlődnek, a jogrendszernek alkalmazkodnia kell a digitális tartalom használata által bevezetett összetettségek kezeléséhez, biztosítva, hogy a alkotók jogai érvényesüljenek, miközben ösztönzik az innovációt. Az Egyesült Államokban egy nemrégiben hozott ítélet lehetővé tette, hogy egy Meta ellen indított per folytatódjon, jelezve, hogy a szerzői jogi jogsértési igények konkrét sérülést mutatnak, ami befolyásolhatja a francia bíróság álláspontját az ügyben.
A Meta hallgatása a vádakról tovább bonyolítja a diskurzust, sokaknak a kiadói és kreatív iparágakban tisztázás és megnyugtatás iránti igényét hagyva. A válasz hiánya lehet, hogy stratégiai, de mégis kérdéseket vet fel a vállalat szerzői jogi érvényesítéssel kapcsolatos megközelítéséről és a szellemi tulajdonjogok tiszteletben tartásáról. A digitális és irodalmi közösségek érdekelt felei számára a hovatartozás attól függ, hogy biztosítva legyen, hogy hozzájárulásaikat védik és értékelik a technológiai tájban.
References
- https://www.socialmediatoday.com/news/meta-court-trial-over-use-of-copyright-material-ai/741985/
- https://www.techi.com/meta-faces-legal-battle-over-ai-training-with-copyrighted-content/
- https://www.insurancejournal.com/news/international/2025/03/12/815267.htm
- https://techcrunch.com/2025/02/21/court-filings-show-meta-staffers-discussed-using-copyrighted-content-for-ai-training/
- https://www.france24.com/en/france/20250312-french-authors-publishers-take-on-meta-using-their-books-to-train-ai